З кожним роком, сурогатне материнство набуває все більше поширення і популярність в Україні та інших країнах. У зв’язку з цим, виникає безліч різних питань юридичного характеру між біологічними батьками і сурмамою.
Для цього був створений договір, між людьми, які згодні стати майбутніми батьками і “тимчасовою мамою” (жінкою, яка готова виносити дитину для безплідної пари). Суть договору – врегулювати взаємовідносини між сторонами, а саме сурогатною матір’ю і сім’єю, яка бажає отримати цю дитину. Сім’єю має право на застосування даного методу допоміжних репродуктивних технологій.
Контракт про виношування дитини є законним лише в тому випадку, якщо він підтверджений нотаріусом. Відзначимо, що контракт повинен оформлятися тільки в письмовому вигляді. У разі, якщо угода про сурогатне материнство виконувалась неналежно – обидві сторони можуть понести відповідальність.
У договорі про сурогатне материнство обов’язково повинні прописуватися такі пункти:
- порядок і умови оплати витрат на утримання і компенсації для сурогатної матері;
- розмір і порядок виплат;
- інші умови, що визначаються за згодою сторін;
- права, обов’язки і відповідальність всіх сторін, які беруть участь в програмі
При цьому, фахівці центру сурогатного материнства “Я Мама” пред’являють три головні вимоги до сурогатної матері. Зокрема це вік (від 19 до 36 років), здоров’я (фізичне, психічне і репродуктивне) і наявність власної дитини. Звичайно ж, варто відзначити, що даний документ повинен бути укладений до того моменту, як ембріон буде фактично перенесений в тіло сурогатної матері. При цьому він починає мати юридичну силу тільки після того, як його підпишуть всі сторони договору. Припинення ж його дії прописується в окремо взятому в пункті документа. Умови договору вважаються виконаними, після того, як народжена дитина передається на виховання своїм генетичним батькам.
Договір з сурогатною матір’ю
Відповідно до Закону України, сурогатною мамою може стати повнолітня дівчина, що досягла 19 років, але молодше 36, що має, як мінімум, одну свою дитину, готова як з фізичної, так і з психологічної точки зору виносити і народити дитину.
Права і обов’язки сурогатної мами прописані в договорі:
- проходити медичне обстеження в обсязі і в строки, визначені лікарем;
- строго дотримуватися приписів лікаря;
- своєчасно надавати інформацію про стан свого здоров’я лікарю і особам, які уклали договір сурогатного материнства;
- зберігати в таємниці відомості про укладення договору сурогатного материнства, про осіб, які уклали договір, про факт народження дитини та ін.
Істотним також в договорі вважається те, що сурогатна мама зобов’язується виносити, народити і передати дитину її біологічним батькам після народження.
Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України розмір гонорару встановлюється за згодою сторін договору. Як правило, вартість послуг сурогатної мами коливається від 18 до 25 тисяч євро.